tarkan mp3 indir - mirkelam mp3 indir - serdar ortaç mp3 indir - ajda pekkan mp3 indir - yaşar mp3 indir

Current track

Title

Artist


Manga ”Işıkları Söndürseler Bile”

17 Nisan 2014

Manga, 2 yıl aradan sonra yepyeni bir albümle sevenleriyle buluştu. Yağmur Sarıgül’ün prodüktörlüğünü yaptığı, grubun ”Işıkları Söndürseler Bile” adını verdiği albümde biri enstrümantal olmak üzere toplam 12 şarkı yer alıyor. 14 Nisan’da yayınlanan albümün çıkış parçası ”Fazla Aşkı Olan Var Mı” dijital ortamda müzikseverlerin beğenisine sunulmuştu.

Albümdeki 11 şarkının tamamında Ferman Akgül – Yağmur Sarıgül imzası bulunurken, ”Yaranmaz Aşık” şarkısının sözü ve müziği Aziz Üstün’e ait. ”Bize Müsaade Ettim” şarkısında ise gruba Türk pop müziğinin önemli isimlerinden Kenan Doğulu eşlik ediyor. Şarkının sözleri Ferman Akgül – Kenan Doğulu ortak imzası taşırken, müziğinde de Ferman Akgül – Yağmur Sarıgül – Kenan Doğulu işbirliği yer alıyor. Albümde dikkat çeken bir parça daha var ki o da 1992 yılında intihar eden
dansöz Seher Şeniz’in intihar mektubundan alıntılar içeren ”Eriyorum Nihayete” şarkısı. ”Işıkları Söndürseler Bile” albümündeki tek enstrümantal parça olan ”Dem”de ise gruba ünlü perküsyon ustası Cem Bergamalı eşlik etti.

Grubun kendi stüdyosu olan Studion’da kayıtları tamamlanan ”Işıkları Söndürseler Bile” albümünün mixleri Micheal Patterson, mastering’i ise Paul Logus tarafından New York’ta bulunan PLX Mastering Stüdyoları’nda yapıldı. Fotoğrafları ünlü fotoğraf sanatçısı Charlles Richards ve Maneki Niko tarafından çekilen albümün grafik tasarımı ise Enes Erkan’a ait.

Albümün ilk video klibi Enes Erkan yönetmenliğinde albümün çıkış parçası olan ”Fazla Aşkı Olan Var Mı” şarkısına çekildi. Grup, ilk albümleri ile başlattıkları animasyon geleneğini bu albümde bir üst seviyeye taşıdı. Enes Erkan ve Vana Film tarafından hazırlanan video klip animasyon tekniği açısından yine ilklere imza atıyor.

Manga’nın kendini tekrardan keşfettiği ve radikal değişiklikler geçirdiği bu albüm için grup üyeleri ”Bugüne kadar dünyaya hüzün ağırlıklı gözlerle baktık. İlham kaynağımız bizi hep kederlendiren anlarda ortaya çıktı. Hüzün, şarkılarımızın hep büyük bir parçası oldu. Fakat bu albümü yaparken daha farklı baktık dünyaya. Hüzün yine var ama suya dağılan bir kaç renkten birisi. Aslında renksiz olan suyu, mavi olarak bilmek nasıl daha mutlu ediyorsa bizi, müziğe de daha renkli, daha özgürce bakmaktan da öyle mutluluk duyuyoruz. ‘Işıkları Söndürseler Bile’ umudun albümü.” diyerek duygularını ifade ettiler.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *