tarkan mp3 indir - mirkelam mp3 indir - serdar ortaç mp3 indir - ajda pekkan mp3 indir - yaşar mp3 indir

Current track

Title

Artist


ÖZDEN BEYOĞLU | KOSOVA RADYOSU – WEB

21 Eylül 2014

Kosova’da Türkçe yayın yapan Kosova Radyosu’nun başarılı radyo programcısı Özden Beyoğlu ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbeti aşağıdan okuyabilirsiniz.

İŞTE O RÖPORTAJ!.. 

Özden Hanım kendinizden biraz bahseder misiniz?

Öncelikle Müzik Onair çalışanlarını ve tüm Türkiye’yi,Kosovadan selamlamak istiyorum.Bizleri Türkiye’nin radyo ve müzik sevenlerine tanıtmakla onurlandırdınız.
Ben, 1975 Priştine doğumluyum .Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum , 20 yıldır Kosova Radyosunda  çalışmaktayım.
Evli ve iki çocuk annesiyim…Cok mutluyum…

Radyo Programcılığı yapmaya nasıl başladınız, Kosova radyosuyla yollarınız nasıl kesişti?

Ben çok iyi bir radyo dinleyicisiydim ancak bir gün radyoda çalışacağımı hiç ummzadım ; 1994 yılında Üniversiteye kaydımı yaptırdığımda (savaştan önce  Kosova Radyosu yerine Priştine  radyosu olarak geçiyordu.) radyodan bazi arkadaşlar Üniversiteye yeni ayak basmış öğrencilerle  röpörtaj  yapıyorlardı, aralarından biri de bendim  ve ne tesadüf benim sesimi beğendiler, bir sunucuya ihtiyac olduğunu ve gençlik programlarını hazırlayabileceğimi söylediler….O gün Priştine Devlet Radyosuna uğramıştım ve bir daha da bırakamadım, cok hosuma gitti … Çünkü televizyonuculukta sürekli görselliğe önem verildiği için ,radyonun çok daha rahat olduğunu sezmiştim. İlk deneyimim gençlik programıydı, gençlerle bir arada olup onlarin sorularını dinlemek, çözüm arayışları bulmak gerçekten keyif vermişti bana ve hala da devam ediyorum genclik programları yapmaya….

Savaştan önce Priştine Radyosunda sadece 7 saat Türkçe yayın yapılıyordu,calisan ekip sayısı 30 `un üzerindeydi. Burada değişik programlarda sunuculuk  yapmıştuım ve bu yönde kendimi tam geliştirirken araya savas girdi maalesef, ben eşimle Türkiye’ye göç ettik ve çok geçmeden TRT Istanbul radyosunda 6- 7 ay kadar staj gördüm , bunun öncesinde de TRT Ankara Oran sitesinde   2 aylık stajım vardı ve  oradaki çok değeli meslektaşkarım bana radyoculuk üzerine  unutamayacağım  anlar  ve bilgiler sunmuştu bana, kendilerine minettarim…Ancak savastan sonra Kosova’ya döndüğümde her şey değişmişti.  Kosova Radyosu olarak yayın başlamıştı ,ancak Türkçe dilinde sadece 15 dakika yayın vardı.

Eski meslektaşlarım da sadece 4 -5 kisi çalışıyordu, kısa bir süre sonra radyoya ben de dahil oldum…Açıkçası artık eskiden eser kalmamıştı, çünkü Pristine Radyosunda cok değerli ses ve saz sanatçılarımızdan oluşan  Türk orkestramız arık faaliyet göstermiyordu.Haber editörlerimiz , program yapımcılarımızın hiç biri yoktu ; eski meslektaşlarımdan sadece  2- 3 kişiyle şu anda Türkçe programları yaşatmaya çalıyoruz.Elimizden geleni yapıyoruz ….Savaştan bu yana 15 yıl geçmesine rağmen   programımız ancak 2 saate çıkabildi…Fakat  ümitlerimizi yitirmedik,inşallah ilerde yayın saatlerimiz ve çalışan ekibimiz daha da genişleyecek, böylece çok daha kaliteli programlar yaparız, çünkü radyoculuk biliyorsunuz ekip işi  gerektiriyor…

 RTK (Kosova Radyo Televizyon) bünyesinde çalışmak nasıl bir duygu?

Resmi  Devlet Radyosunda çalışmak çok daha güvenilir, diye bu soruya cevap vermek istiyorum çünkü özel bir radyoda çalışmadım bugüne kadar. Şöyle anlatayım ; 2001 yılında eşim Kent Fm adında 24 saat kesintisiz Türkçe yayın yapan özel bir radyo açmayı başardı.Kosovada o zamanlar tabii bir ilk gerçekleşmişti, çok da sevinmiştik buna…

Bu durumda  özel radyo yönetiminin ne kadar zor olduğunu bizzat  tanık oldum. Uzun bir aradan sonra,12 bin Türkün yaşadığı Kosovada, halkımız  Türkçe programlara susamış , Kent Fm radyosuyla bunu gidermeye çalıştı.Değişik konular üzerinde canlı yayın konukları,canlı telefon bağlantıları, eğlence,kültürel programları ,reklamlar  derken 13 yıldır kendi imkanlariyla cok başarılı bir şekilde ayakta durdu,durmaya da devam ediyor Kent Fm.Özel radyonun da kendine  özgü özel avantajları var. Daha fazla ziyaretçi, daha fazla aktivite, daha fazla reklam ve daha bir çok avantaja sahip olabiliyorsunuz. Nitekim RTK Devlet radyosu bir kamu kuruluşu olduğu için her türlü radyo ve televizyon yayınları, tarafsızlık ilkelerine göre yapılır ve buna ozellikle saygi göstermeye çalışmaktayız.

Ne tür programlar yapıyorsunuz ve nelere yer veriyorsunuz programınızda? 

Haftaiçi programlarımız hergün değişmektedir.Ana haber bültenimiz yanısıra; çocuk ,kadın, gençlik, toplumsal ,siyasi ,ekonomi ve eğlence programlarımız  mevcut. Genelde  Türk toplumunu ilgilendiren güncel konu ve söyleşilere yer vermekteyiz…

ÖZDEN BEYOĞLU | KOSOVA RADYOSU – WEB

Kosova’da radyonun önemi ne kadar ? Radyolar ne kadar dinleniyor?

Kosovada Radyo kanalları, en fazla evde dinleniyor. Radyoyu evde dinledigini belirten araştırmaların oranı % 52. Radyonun dinlendiği mekan olarak evlerden sonra iş yeri ve araçlar geliyor.

Peki,dinlemekten zevk aldığınız sanatçılar hangileridir, hangi müzik türünden hoşlanıyorsunuz?

Ben  güzel olan her tür müziği dinlerim.Bu aralar fazla nostaljik takılıyorum nedense , radyomuzda hep en yeni şarkılara yer vermeye çalışıyrouz, fakat dinlenme oranlarina gore hazırladığımız müzik listelerinde de ister türkü, sanat ,ister rock,pop tarzında şarkılara  yer vermeye çalışıyoruz. Anlayacağınız 7 den 70’e herkese hitap etmeye çalışıyoruz.

Ne tür hedefleriniz var Özden Hanım ?

Hedefim Türkiye’ye taşınmak.
Şaka bir yana, işimi iyi yapabilmek için kendimi her zaman gelişim ve değişimne acık tutmaya calıstım. Bu yonde hedefim, kalitemi koruyarak arttırmak.

ÖZDEN BEYOĞLU | KOSOVA RADYOSU – WEB

Son olarak Müzik OnAir için neler söyleyebilirsiniz?

Müzik Onair, gerçekten radyo ve müziğin nabzını tutuyor diyebilirim.
Müzik Onair takipçileri arasına ben de yeni katıldım. Gün boyunca da zamanım oldukça takip ediyorum,çok başarılı işlere imza atıyorsunuz.
Sizlere de çok teşekkür ederim röpörtajımıza yer verdiğiniz için. Başarılarınızın devamını dilerim.Tekrar Kosovadan selam ve sevgiler …

Röportaj : Şenad Kahraman | MüzikOnair